پی ال سی

اینتراپت  (INTERRUPT)

مقدمه :

همینطور که می دانیم همه برندهای PLC دارای Scan Time برای پردازش هستند و به عبارت دیگر (بر خلاف میکروکنترلرها که هر ترتیبی در برنامه نویسی آنها ممکن است) به دلیل ساختار مشترک ، در ابتدا ورودی ها را اسکن می کنند در مرحله بعد برنامه را از خط اول تا آخر اسکن می کنند و سپس خروجی ها را بر اساس وضعیت ورودی ها و خط های برنامه ، تغییر وضعیت می دهند.

سیکل اسکن به دلیل سرعت بالای PLC ها در بسیاری از موارد نیاز برنامه نویسان را برآورده می سازد اما در بعضی سیستم ها ، سرعت پاسخ به برخی اتفاقات بالاست و لازم است که چرخه Scan time متوقف شده و پاسخ به آن اتفاق داده شود. به عبارت دیگر هنگام بروز اینتراپت ، پردازند عملیات جاری خود را متوقف نموده و در ابتدا به در خواست وقفه رسیدگی میکند و بعد از اجرای وقفه برنامه اصلی را ادامه می دهد.

در Fatek PLC وقفه ها انواع متفاوتی دارند که برنامه نویسان بر اساس نیاز از آنها استفاده می کنند. انواع وقفه ها عبارتند از :

وقفه ورودی های دیجیتال :

این نوع وقفه بر اساس فعال شدن یک ورودی دیجیتال (تعداد ورودی هایی که این ویژگی را دارند ، مشخص است) فعال می شود.

– وقفه های زمانی : این نوع وقفه در زمان های مشخص و قابل تنظیم و مستقل از Scan time می توانند برنامه ریزی شوند و واحد آن ها میلی ثانیه و دهم میلی ثانیه است.

وقفه های HSC (شمارنده های سرعت بالا) :

این نوع وقفه بر اساس شمارش پالس های با سرعت بالا عمل می کنند و زمانی فعال می شوند که مقدار جاری پالس های شمارش شده با مقدار تنظیمی یک شود.

وقفه های HSO :

این نوع وقفه ها بر اساس پایان پالس های خروجی فعال می شوند.

از اینتراپت ها در ماشین های مختلفی مثل ماشین های چاپ ، بسته بندی ، OPP ، شیرینگ لیبل ، ماشین های برش ، ماشین های تراش ، ماشین مخصوص ، ماشین های ساب سنگ ، ماشین آلات سوراخکاری ، دستگاه های پر کن ، Electronic cam ، ماشین آلات جوش  و …  استفاده می گردد.

مشخصات منحصر به فرد عبارتند از:

– پایه زمانی در وقفه های زمانی در دو مدل مختلف ، دهم میلی ثانیه و میلی ثانیه است.

– دقت شمارش پالس های HSC در فرکانس بسیار بالا (200 KHz) در حد چند پالس است.

– دقت وقفه های ورودی بسیار بسیار بالا است و نویز و خطا در آن تاثیری ندارد. علاوه بر آن قابلیت تعریف فیلتر برای حذف فرکانس های ناخواسته نیز برای ورودی های اینتراپت وجود دارد.

– وجود فانکشن رفرش کردن ورودی و خروجی ها که کمک بسیار زیادی به Real time بودن Fatek و بروزرسانی ورودی ها و خروجی ها در اینتراپت می کند.

– قابلیت Disable کردن و Enable کردن وقفه ها با کمک فانکشن های مختلف که کمک بسیار زیادی به سرعت برنامه اصلی خواهد کرد.

– تعیین نوع لبه ورودی برای وقفه (حتی هر دو لبه بالا و پایین) برای وقفه های ورودی.

MAIN Unit- پردازنده اصلی - سری MC