چگونه میتوان PLC فتک را با اختصاص بیت در نرم افزار و فعال کردن آن، RUN یا STOP نمود؟
پاسخ:

روش STOP شدن PLC از طریق فعالسازی بیت M1912: بیت M1912 برای STOP شدن نرم افزاری PLC فتک میباشد. با روشن شدن بیت M1912 ، PLC از مد ران خارج شده و استوپ میشود. برای ران شدن مجدد، پاور PLC را خاموش و روشن نمایید. دراینصورت بیت M1912 نیز غیرفعال می شود. اگر ENABLE بیت M1912 در برنامه حالت SET نگه داشته شود، PLC در مد استوپ باقی می ماند.

بیت M1912 - FATEK PLC - FAQ

بیت M1912 - FATEK PLC - FAQ

روش RUN شدن PLC از طریق ورودی دیجیتال: برای RUN شدن PLC از بخش IO Configuration آیتم Input Setup را انتخاب و یک ورودی دلخواه را در بخش Force Run Input اختصاص دهید. با روشن شدن ورودی X1 برای نمونه، PLC ران میشود.

بیت M1912 - FATEK PLC - FAQ

عدم ارسال SMS توسط GSM MODEM ، با وجود شارژ سیم کارت و آنتن مودم
پاسخ:

سیمکارت را در مودم قرار دهید. با نرم افزار Hyper Terminal و مبدل امگا به مودم وصل شوید. دستور AT را بنویسید و Enter نمایید. پیام OK نمایش داده میشود.

تنظیم بادریت مودم روی 9600:

AT+IPR=9600

OK

AT&W

رفع مشکل عدم ارسال SMS مودم WAVECOM :

CMGSM

دستور  CSMP را مطابق شکل بنویسید و Enter نمایید.

AT+CSMP=1,167,0,0

OK

سپس برای ذخیره تنظیمات، دستور زیر را بنویسید و Enter بزنید.

AT+CSAS

OK

برای ارسال SMS توسط مودم، دستور CMGS را مطابق شکل بنویسید.برای مثال شماره 09366767516 بصورت زیر نوشته می شود.

AT+CMGS=”+989366767516”

سپس Enter نمایید و منتظر وارد کردن متن  پیام sms میباشد. پیام را بنویسید و CTRL , Z  را جهت ارسال SMS با هم بصورت لحظه ای نگه دارید.

در صورت ارسال متن، پیام CMGS بدون ERROR نمایش داده میشود.

دلیل نمایش پیام CUSTOMER ID does not match در FATEK HMI
پاسخ:

در نرم افزار FVDesigner از بخش Project Information آیتم Project Security میتوان آیتم Customer ID را فعال نمود. در اینصورت اجرای پروژه روی HMI تنها با وارد کردن ID CUSTOMER تنظیمی پروژه، روی HMI مورد نظر امکانپذیر است.

FATEK HMI

بنابراین در صورت وجود CUSTOMER ID در پروژه، روی سخت افزار HMI نیز همان ID را باید وارد نمایید. با خاموش کردن HMI و نگه داشتن سمت راست صفحه تاچ HMI وارد System setting شوید. از بخش Setting سخت آیتم MISC را انتخاب نمایید.Customer ID را Enable نمایید و همان ID پروژه را وارد کنید.

FATEK HMI

سپس HMI را خاموش و روشن نمایید تا پروژه اجرا شود.

روش غیر فعال کردن سنسور فشار روغن (Oil Pressure Switch ) در کنترلر DATAKOM سری D-200 و ِD-300
پاسخ:

پرسش های متداول - Oil pressure D200

چگونه میتوان رزولوشن انکدر را جهت اتصال به PLC محاسبه کرد؟
پاسخ:

 تفاوت زیادی بین رزولوشن مورد نیاز برای برنامه و وضوحی که واقعاً می توان در سیستم واقعی به دست آورد وجود دارد. برای یک انکدر افزایشی چرخشی، سرعت زاویه‌ای(RPM)  و پهنای باند الکترونیکی یا فرکانس کاری (هرتز)، تعداد پالس‌هایی را که می‌تواند توسط سخت‌افزار منتقل شود، مشخص می‌کند. با استفاده از فرمول زیر میتوان رزولوشن انکدر برحسب PPR(Pulse Per Revolution) را محاسبه کنیم:

 

پرسش های متداول - 188

 

برای ساده کردن انتخاب انکدر، سازندگان نمودارهای رزولوشن را به عنوان تابعی از سرعت ارائه می دهند و تعادل بین سرعت و عملکرد را ممکن می‌سازند.

پرسش های متداول - 288

 

ایا فقط یک مدل تایمر در PLC FATEKوجود دارد. OFF DELAY TIMER یا مدل های دیگر وجود ندارد
پاسخ:

در fatek plc تایمرها دارای دقت های 0.01 و 0.1 و 1 ثانیه می باشند و هر 256 تایمر on delay هستند در صورت نیاز به تایمر off delay باید انرا برنامه نویسی کرد همچنین میتوان از فانکشن های 87 و 88و 89 که تایمرهای حافظه دار میباشند نیز استفاده نمود برنامه ضمیمه شده عملکرد تایمر off delay را شبیه سازی میکند(FUN87 – FUN88 – FUN89)

نحوه کار کردن subroutine در برنامه نویسی چگونه است؟
پاسخ:

هر زیر برنامه در قسمت sub unit با فانکشن 65 شروع میشود و با فانکشن 68 پایان آن مشخص میشود در فانکشن 65 یک نام برای زیر برنامه انتخاب میشود و سپس در برنامه main هر وقت که نیاز به اجرای ان زیر برنامه شد کافی است توسط دستور call زیر برنامه را فراخوانی کنیم ( FUN65 – FUN68)

در یک پروژه 32 عدد هیتر و ترموکوپل داریم ونیازهست هر کدام را جداگانه کنترل کنیم برای مثال هیتر شماره یک روی دمای 200 ست شود هیترشماره دو روی 150 آیا بایک pid فتک می توان 32 تا کنترل کرد؟ یاباید 32 تا pid نوشت؟ باتوجه به setpoint های مختلف.
پاسخ:

با هر فانکشن pid دما (Fun 86)میتوان 32 کانال دما را کنترل نمود در Zn تابع تعداد کانال هایی که قرار است کنترل شود قرار میگیرد و در sv آدرس شروع رجیستر های set point قرار میگیردمثلا اگر R0 قرار گیرد از R0 تا Rn-1 ورودی set point ها خواهد بود n تعداد کانال های دما که در zn قرار میگیرد
جهت فعال کردن هر کانال کافی است بیت های رجیستر 32 بیتی DR4012 را یک کنیم

باسلام وخسته نباشید یک ترانسمتر فشار داریم 20-4 0-2/5bar 12الی 36 ولت مقدار اولیه یعنی در حالت 0 بار 1920 را نشان میدهد مقداری که نشان میدهد صحیح می باشد؟؟ و یک نمونه برنامه با فانکشن 33 نوع plc b1نوع کارت انالوگ l4ad می باشد را می خواستم.
چگونه با فاتک دیتا لاگر بسازیم؟
پاسخ:

با استفاده از مموری پک و توابع 161 و 162 می توانید از plc بعنوان دیتا لاگر استفاده کنید.
راهنمای مموری پک و توابع 161و 162 ضمیمه شده است.(FUN161-FUN162)

راهنمای تابع 161و162 جهت Memory Pack-فارسی

فیلم آموزشی کار با ماژول حافطه Memory Pack

کاربرد تابع 141 چیست ؟(FUN141)
پاسخ:

توسط فانکشن 140 میتوان بروی چهار محور خروجی پالس با فرکانس بالا تولید کرد (تا 920 کیلو هرتز) و توسط فانکشن 141 میتوان پارامترهایی نظیر شتاب کاهش یا صعود، ... پالس تولیدی را کنترل نمود فانکشن 140 به همراه جدول servo program table و فانکشن 141 به همراه جدول servo parameter table استفاده میشود.

یک دستگاه توزین ساخته ایم اما یک مشکلی هست که وزن بسیار نوسان دارد مثلا وقتی هیچ چیز روی مخزن نیست یک لحظه مقداری وزن را نشان میدهد و همین مشکل ساز شده است.شایان ذکر است که دستگاه را کالیبره کرده ایم و مشکلی از این بابت نیست و اگر نوسان نداشته باشد درست عمل میکند.لطفا راهنمایی کنید
پاسخ:

اگر از برنامه کالیبره و نحوه کالیبره کردن مطمئن هستید باید به این نکته توجه شود که به دلیل حساسیت بالا در لودسل ارتعاشات بدنه دستگاه نیز موجب تغییر مقدار وزن میشود اگر این نوسانات فقط در هنگام خالی بودن مخزن وجود دارد میتوانید بازه ای از وزن را به عنوان offset تعریف کنید و اگر این نوسانات به صورت دائم وجود دارد در صورت امکان از دقت نمایش وزن کاسته شود و یا رجیستر نمایش و زن در فواصل زمانی در حدود 2 تا 3 ثانیه خوانده شود در ضمن کانفیگ صحیح کارت لودسل در برنامه نیز میتواند از نوسانات کم کند از قسمت time of avrage میتوانید تعداد میانگین از هر قرائت را نیز تنظیم کنید (LoadCell ، ماژول وزن ، سنسور وزن)

درصورتی که بخواهیم خودمان یکfunction جدید بسازیم درFATEK PLC و برنامه winproladder چگونه باید عمل کنیم؟
پاسخ:

ابتدا فانکشن 199 (FUN199) را در برنامه وارد کرده ودر آن BLOCK : NAME را وارد میکنیم سپس برنامه مورد نظر را در ادامه مینویسیم و در انتها مجددا فانکشن 199 را نوشته و BLOCKE : NAME وارد میکنیم سپس برای ذخیره کردن این بلاک از گزینه FILE>EXPORT>EXPORT BLOCK استفاده میکنیم باید توجه داشت برای EXPORT کردن ابتدا باید برنامه نوشته شده را با کلیلک کردن مشخص کنیم سپس قسمت مشخص شده را EXPORTکنیم بعد از ذخیره سازی و وارد کردن مجدد بلاک مربوطه فقط فانکشن 199 قابل رویت است و برنامه نوشته شده در بلاک قابل رویت نیست

پرسش های متداول - plc 65

با زدن هر کدام از ورودی های PLCهیچ کدام از خروجی ها فعال نمی شود به صورتی که LEDهای ورودی روی PLCروشن می شوند ولی LED های خروجی روشن نمی شوند -LED ERRORنیز خاموش است وLED RUNهر 0.25ثانیه چشمک میزند
پاسخ:

اگر برنامه مورد نظر قبلا دارای عملکرد مورد نظر بوده و فعلا دچار اشکال شده است و فرمان خروجی در برنامه صادر نمیشود احتمالا در سیستم خطایی رخ داده که از روشن شدن خروجی ها جلوگیری می کند (نظیر وجود امرجنسی ) در صورت امکان با شخصی که برنامه ذکر شده را نوشته تماس حاصل فرمایید

لطفا درمورد کوپل دو موتور با یک انکودر که یکی از موتورها مستر و دیگری نسبت به تغییر سرعت موتور مستر سرعت آن هم تغییر کند راهنمایی بفرمایید
پاسخ:

1- خروجی انکودر موتور اول را به ورودی پالس موتور دوم متصل کنید. ضریب گیربکس الکترنیکی را یک به یک ست کنید.
2- خروجی انکودر موتور اول را به ورودی های HSC پی ال سی متصل کنید و HSP را متناسب با آن ایجاد کنید، نمونه برنامه ضمیمه شده است. (انکدر ، شمارنده سریع ، پالس ورودی ، انکدر ،Encoder )

نمونه برنامه سنکرون نمودن دو موتور دو موتور توسط یک انکودر

فرض کنید لاشه سنگ روی خط تولید در حال حرکت هست.چگونه میتوان مساحت آن رو از طریق plcحساب کرد.یعنی وقتی فتوسل سنگ رو میبینه طول آنرا بر حسب متر یا سانتیمتر حساب کنه و به محض قطع شدن فتوسل آن مقدار رو ذخیره کنه؟(HSC ، انکدر ، شمارنده سریع ، پالس ورودی ، انکدر ،Encoder )
پاسخ:

پرسش های متداول - plc 64

5- از انجا که در پی ال سی فاتک به ازا ورودی مثلا 20 میلی آمپر مقدار 16383 منظور می گردد چرا در عمل ورودی 12 میلی آمپر 9828 نمی شود. آیا طریقه محاسبه غیر از این است که 16383 تقسیم بر مقدار مد نظر ضربدر ماکزیمم است.؟
پاسخ:

در صورتی که 12 میلی آمپر به کارت 14 بیتی (ماژول های آنالوگ fbs ) ورودی اعمال شود و از صحت اندازه گیری مطمئن باشید بی شک plc فتک عدد 9829 را نمایش خواهد داد و در صورتی که عدد نمایش داده شده توسط کنترلر با عدد ذکر شده تفاوت زیادی داشت از کانفیگ سخت افزاری و نرم افزاری کارت اطمینان حاصل کنید

آیا ذخیره شماره موبایل در برنامه Sim25 (نرم افزار مخصوص DM-GSM25 ) می تواند از طریق HMI هم صورت پذیرد یا فقط با استفاده از خود برنامه و کامپیوتر امکان پذیر است؟؟لطفا در صورتی که بشود با استفاده از HMI این کار را انجام داد ، راهنمایی کنید
پاسخ:

این کار در نسخه جدید نرم افزار و سخت افزار ماژول DM-GSM25 امکان پذیر می باشد. راهنمای این ماژول را مطالعه نمایید.

راهنمای نرم افزار مربوط به ماژول DM-GSM25 محصول شرکت درنامهر و چگونگی تنظیم و سیم کشی آن برای ارتباط با PLC FATEK را نیاز دازم.در ضمن آیا نیاز به ماژول ارتباطی B1-CM2 هم دارم؟
پاسخ:

نرم افزار و راهنمای کار با ماژول DM-GSM25 در بخش مرکز دانلود سایت موجود است که لینک مربوط به آن در لیل هم وجود دارد. ارتباط این ماژول با FATEK PLC از طریق RS485 می باشد پس شما نیاز به ماژول B1-CM5 دارید یا می توانید از PLCهایی که پورت RS485 روی آنها وجود دارد مانند B1-10MR25 استفاده کنید.

نرم افزار ماژول DM-GSM25-نسخه 1.5.35

راهنمای پیکربندی ماژول DM-GSM25نسخه 1.3-فارسی

میخواستم بدونم چطوری میتونم وقتی از ترانسمیتر 4-20 ma برای کنترل دما استفاده میکنم -این دمای خوانده شده رو به فارنهایت تبدیل کنم
پاسخ:

پاسخ پرسش شما استفاده از فانکشن 33 (Fun33) جهت تبدیل خطی مقادیر خوانده شده ورودی و تبدیل آنها به یک بازه مشخص می باشد. راهنمای فارسی استفاده از این فانکشن در بخش مرکز دانلود سایت موجود می باشد. همچنین پیشنهاد میکنم کتاب راهنمای آموزشی FATEK PLC را که توسط شرکت چاپ شده است را تهیه نمایید،کلیه مباحث لازم از این دست در این کتاب توضیح داده شده است.