پی ال سی

شبکه های صنعتی

Industrial Network

مقدمه:

در واحد های صنعتی ماشین آلات زیادی وجود دارند که برای هماهنگی با یکدیگر نیازمند تبادل اطلاعات هستند. این امر، نیازمند جابجایی حجم زیادی از دیتا به کنترلر ها و سیستم های مانیتورینگ می باشد و این کار به کمک  شبکه های صنعتی انجام می گیرد. به عبارت دیگر شبکه‌های صنعتی جهت مبادله اطلاعات و دیتا بین کنترلرها و تجهیزات مورد استفاده قرار میگیرند. درواقع این شبکه ها با کمک ارتباط با سیم و یا بدون سیم ، مسیر یا گذرگاهی جهت تبادل دیتا ایجاد می‌کنند و پروتکلهای مختلفی دارند که نحوه کد گذاری دیتا و نحوه ارسال و دریافت اطلاعات را مشخص می‌کند.

مشخصات و ویژگی های یک شبکه توانمند :

ویژگی هایی زیر ملزومات یک شبکه مطمئن و توانمند هستند که این ویژگی ها در Fatek و در تمامی سری ها به خوبی پیاده سازی شده اند :

 • قابليت اعتماد و در دسترس بودن Availability Or Reliability
 • تحمل پذيري محيط Environment For Tolerance (عدم تاثیر از نویز محیط)
 • قابليت توسعه Expandability
 • عملكرد (كارايی) Performance

بررسیLayer  Physical در Fatek :

بسترهای سخت افزاری شبکه در Fatek به شرح زیر هستند:

 • RS232
 • RS485
 • Ethernet
 • ZigBee (ارتباط بی سیم)

پروتکل های  قابل پیاده سازی در Fatek :

با توجه به بسترهای سخت افزاری ارائه شده ، پروتکل هایی در Fatek  پیاده سازی شده اند که بیشترین نیاز کاربران را حوزه اتوماسیون صنعتی پوشش دهد و به عبارت دیگر در طراحی Fatek  امکان استفاده کاربران از شبکه های زیر فراهم شده است :

– شبکه Modbus   : یک پروتکل ارتباطی  Open Source است و بسیاری از سازندگان تجهیزات اتوماسیون همانند سازندگان inverter ، HMI ، PLC  و … آن را پشتیبانی می کنند. این پروتکل با شیوه های زیر قابل پیاده سازی است :

 • Modbus RTU : با استفاده از بستر فیزیکی RS232 ، RS485 پیاده سازی می شود و یکی از پرکاربردترین نگارش ها در شبکه های ارتباطی می باشد. انتقال دیتا به کنترلر ها در این روش با استفاده از فشرده سازی کدهای دودویی صورت می گیرد.
 • Modbus ASCII : با استفاده از بستر فیزیکی RS232 ، RS485 پیاده سازی می شود و در این روش انتقال اطلاعات به وسیله کدهای اسکی صورت می گیرد و برای ارتباط با Device هایی مناسب است که این پروتکل را ساپورت می کنند.
 • Modbus TCP : با استفاده از بستر فیزیکی Ethernet پیاده سازی می شود و از قابلیت های بالای پورت Ethernet جهت انتقال اطلاعات و دیتا با سرعت بالا استفاده می کند. لازم به ذکر است که این پروتکل امکان استفاده از تجهیزات WAN و ارتباط بدون سیم را با Device های گوناگون فراهم می آورد.

* این شبکه در تمامی سری های Fatek قابل پیاده سازی است.

شبکه Fatek : این پروتکل برای برقراری ارتباط Station های مختلف در Fatek طراحی شده است و به عبارت دیگر پروتکلی داخلی است که امکان برقراری ارتباط PLC های Fatek را با یکدیگر و با سرعت بسیار بالا (تا حدود 1MB/sec) را فراهم می آورد و با بسترهای سخت افزاری زیر قابل پیاده سازی است.

 • Serial  : با استفاده از بستر فیزیکی RS232 ، RS485 و با پروتکل Fatek و High Speed Fatek پیاده سازی می شود و یکی از پرکاربردترین نوع ارتباط در PLC های Fatek است.
 • Ethernet : با استفاده از بستر فیزیکی Ethernet و با پروتکل Fatek پیاده سازی می شود و  از قابلیت های بالای پورت Ethernet جهت انتقال اطلاعات و دیتا با سرعت بالا استفاده می کند. لازم به ذکر است که این شبکه نیز امکان استفاده از تجهیزات WAN و ارتباط بدون سیم را با PLC های دیگر فراهم می آورد.
 • Zig Bee  : با استفاده از بستر فیزیکی Wireless (Zig Bee ) امکان برقراری ارتباط PLC ها با یکدیگر را فراهم می آورد. (این ماژول فقط در سری FBS قابل استفاده است)

شبکه EtherCAT : یک پروتکل مبتنی بر Ethernet و بسیار انعطاف‌پذیر در اتوماسیون صنعتی است که با سرعت زیاد در حال توسعه می باشد و به گونه ای پیاده سازی شده است که دیتا در یک رینگ به اشتراک گذاشته می شود و از هر مبدا به هر مقصد از  Station های شبکه منتقل می شود. در Fatek از این شبکه برای برقراری ارتباط با سروموتورها ، اینورترها و Device هایی که این پروتکل رو ساپورت می کنند استفاده می شود.

* این شبکه فقط در سری FBS قابل پیاده سازی است.

شبکه CANopen : در این شبکه ، از بستر فیزیکی RS485 استفاده می شود و دیتا در یک رینگ به اشتراک گذاشته می شود و هر Station می تواند هم دیتا دریافت و هم ارسال نماید و به عبارت دیگر دیتا از هر مبدا به هر مقصد انتقال داده می شود. در Fatek از این شبکه برای برقراری ارتباط با سروموتورها ، اینورترها و Device هایی که این پروتکل رو ساپورت می کنند استفاده می شود.

* این شبکه فقط در سری FBS قابل پیاده سازی است.

MAIN Unit- پردازنده اصلی - FATEK PLC - FBs Series
بردها و ماژول های گسترش - FATEK PLC - FBs Series
بردها و ماژول های ارتباطی - FATEK PLC - FBs Series