پی ال سی

کانترهای حافظه دار PLC  FATEK و شمارنده های سخت افزاری سرعت بالا

High Speed Counter

مقدمه :

قطعا در تمامی ماشین آلات صنعتی و حتی در ساده ترین آنها ، نیاز به شمارش وجود دارد خواه این شمارش بر اساس پروسه باشد و خواه شمارش یک ورودی خاص باشد و یا شمارنده های سرعت بالا. بر این اساس شمارنده ها به دو دسته تقسیم می شوند.

– شمارنده های عادی : شمارنده هایی هستند که در برنامه های عادی مورد استفاده هستند و تغییر وضعیت در ورودی این شمارنده ها از تاخیر بوجود آمده در سیکل اسکن برنامه بزرگتر است و به همین دلیل تغییر وضعیت در ورودی بدون خطا در برنامه و توسط کنترلر دیده می شود. از این نوع از شمارنده ها در تمامی ماشین آلات صنعتی استفاده می شود.

– شمارنده های سرعت بالا : شمارنده هایی هستند که تغییر در وضعیت این ورودی ها به قدری سریع است که سیکل اسکن برنامه قادر به شمارش دقیق آنها نیست. این نوع شمارنده ها با نام شمارنده های سریع نامگذاری می شوند. به عبارت دیگر زمان اسکن برنامه که معمولا در حد چند میلی ثانیه است قادر به مشاهده تغییر وضعیت ورودی نخواهد بود (زیرا که در این چند میلی ثانیه ممکن است این ورودی چند بار تغییر وضعیت پیدا کند) و  بنابراین تعداد شمارش شده با تعداد واقعی اختلاف و خطا خواهد داشت.

شمارنده های سریع (HSC) کاربری های متفاوتی دارند و در ماشین آلات خاص مورد استفاده قرار می گیرند. ماشین آلاتی همانند دستگاه های برش ، اتصال فلومترهای پالسی در صنایع شیمیایی و غذایی ، خط کش های پالسی ، فیدبک انکدری از موتورهای AC ، اتصال سنسورهای پروکسی با سرعت بالا ، صنایع بسته بندی ، چاپ ، محاسبه RPM برای کنترل سرعت ، دستگاه های سوراخکاری قطعات ، ساب سنگ و صنایع چاپ و صنایع کاغذ ، نساجی ، بالابر و آسانسور ، فیدر پرس و …

Fatek با استفاده از کانترهای سخت افزاری و چیپ ست SOC و بهره گیری از اینتراپت سخت افزاری این چیپ ست و امکانات نرم افزاری ، عملکرد بسیار دقیقی برای شمارنده ها فراهم کرده است که می تواند از عملکرد نادرست ناشی از زمان اسکن برنامه PLC و خطای آن کاملا جلوگیری کند. بعلاوه کاربر می تواند با کمک پیکربندی نرم افزاری قابلیت قرائت انواع پالس های ورودی با تکنیک های متفاوت را ایجاد نماید که از جمله این تکنیک ها قرائت پالس های دیفرانسیلی و Line Drive انواع انکدرها و منابع تولید پالس به صورتهای  A/B ، U/D ، P/D ، A/B*2 ، A/B*3 ، A/B*4 و .. می باشد.

شمارنده های سریع دارای انواع متفاوتی هستند که بر اساس نیاز کاربر و ویژگی های پروژه مورد استفاده قرار می گیرند. انواع این شمارنده ها در Fatek عبارت است از :

– شمارنده های سرعت بالای سخت افزاری (HHSC) : این شمارنده ها به صورت 32 بیتی هستند و با سرعت های 920KHz ، 200KHz ، 20KHz و حداکثر 4   عدد در دسترس هستند و Fatek امکانات بی نظیری را با تعریف توابع مختلف و اینتراپت های مورد نیاز ، در آنها فراهم کرده است.

– شمارنده های سرعت بالای نرم افزاری (SHSC) : که چیپ ست سخت افزاری ندارند اما امکانات شمارنده های سخت افزاری را دارا می باشند و حداکثر فرکانس قرائت پالس ها در این نوع شمارنده ها 10 KHz است. ( به صورت نرم افزاری ایجاد شده اند)

ویژگیهای منحصر بفرد شمارنده ها در FATEK PLC :

 • 256 کانتر حافظه دار عادی 16 بیتی و 32 بیتی (قابل تنظیم) جهت شمارش پالسهای ورودی
 • ایجاد شمارنده های 16 بیتی و 32 بیتی عادی به کمک توابع تکمیلی
 • ورودیهای دیجیتال سرعت بالا روی CPU بدون نیاز به ماژول جانبی
 • تعداد 4 عدد کانتر سرعت بالای سخت افزاری
 • ماکزیمم فرکانس کانتر سرعت بالای سخت افزاری 920KHZ برای ورودی دیفرانسیلی و 200KHZ برای انکدر افزایشی و Line Drive
 • 8 مد شمارش متفاوت برای شمارنده های سرعت بالای سخت افزاری (A/B ، U/D ، P/D و … ) بر اساس پیکربندی کاربر
 • تعداد 4 عدد کانتر نرم افزاری (SHSC) زیر 10KHZ با سه مد شمارش (A/B ، U/D ، P/D ) بر اساس پیکربندی کاربر
 • اجرای سریع و بسیار دقیق اینتراپت و وقفه شمارنده های سرعت بالا خارج از سیکل اسکن برنامه
 • آدرسهای اختصاصی 32 بیتی ماندگار جهت ذخیره و نمایش مقادیر پالس جاری انکدر
 • بیتهای اختصاصی جهت ریست مقدار پالسهای جاری و توقف شمارش پالسها در PLC
 • توابع خاص جهت خواندن پالسهای جاری و تنظیم مقدار پالس برای فعالسازی وقفه
 • بیتهای اختصاصی جهت ریست کردن و MASK مقدار پالسهای تولیدی
 • امکان تعیین ورودی دیجیتال جهت ریست کردن و Mask مقدار پالسهای تولیدی
MAIN Unit- پردازنده اصلی - FATEK PLC - FBs Series